Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

Tuberkuloze un HIV Latvijā
Apskatīt komentārus (0)


27.02.2010


Kārtējā HIV infekcijas, tuberkulozes un seksuālās transmisijas infekciju izplatības ierobežošanas Latvijā Koordinācijas komisijas sēdē, kas notika 17 februārī, tika uzklausīta informācija par situāciju ar tuberkulozi 2009. gadā. Pavisam Latvijā ar tuberkulozi saslima 830 cilvēki (559 vīrieši un 271 sieviete; 779 pieaugušie, bērni un pusaudži – 51). No tuberkulozes miruši 88 cilvēki. 124 cilvēki cieta no multirezistentās tuberkulozes MDR-TB, no tiem 17 pacienti – no tuberkulozes ar plašu noturību pret zālēm XDR-TB, savukārt 2 pacienti no šī skaita nereaģēja ne uz vienu un ārstu rīcībā esošajiem preparātiem.
No saslimušo kopējā skaita 73 (tas ir 8,8%) pacientiem konstatēta HIV/TB dubultinfekcija. 11 pacientiem ar dubultinfekciju (15,1%) noteiktas multirezistentās tuberkulozes formas. 36% pacientu ar HIV/TB dubultinfekciju miruši, 40% izārstēti no tuberkulozes, taču tikai 29% pacientu ar dubultinfekciju ir saņēmuši antiretrovīrusu terapiju. Komisijas sēdē nebija paredzēta diskusija par tuberkulozi, tikai jautājumi, un uz pilnīgi saprotamo jautājumu, kāpēc tik maz tiek ietverta kombinētā antiretrovīrusu terapija, sekoja vispārīga atbilde, ka visi slimnieki tiek demonstrēti infekcionistu konsīlijā, kurš izlemj, kam no saslimušajiem nozīmēt ARVT, bet kam nenozīmēt.
Februārī biedrība Apvienība HIV.LV uzsāka projekta „Sadarbība un veselība” īstenošanu Fonda ārstēšanas gatavībai granta programmas ietvaros. Projektā paredzēta virkne advokācijas pasākumu, kā arī reālās ar dubultinfekcijām saistītās situācijas izpēte ieslodzījuma vietās. Ir parakstīts līgums ar ieslodzījumu vietu pārvaldi par profilaktiski izglītojošo darbu ar ieslodzītajiem un notiesātajiem, kā arī par testēšanu uz HIV/TB dubultinfekciju. Biedrība meklēja finansiālas iespējas paplašināt testēšanas apjomu arī uz C hepatītu. Tādā veidā tiktu iegūti rezultāti par dubultas un trīskāršas koinfekcijas izplatību problemātiskajās ieslodzījuma vietās. Tas ir ļoti svarīgi, jo cietumos netiek veikta atkārtota testēšana uz HIV ( gadās, ka primārā testēšana iekrīt „loga periodā”), testēšana uz C hepatītu netiek veikta vispār, bet tuberkulozi konstatē tikai simptomātiski, jo vecie cietumu rentgena kabineti ir slēgti, bet no 2009. gada līdzekļu trūkuma dēļ pilnībā pārtraukts rentgena autobusa, kurš apbraukāja cietumus, darbs.
Projekta ietvaros februārī jau ir uzsāktas lekcijas ar ieslodzītajiem un notiesātajiem, tiek līdz galam izstrādāts līgums ar Latvijas Infektoloģijas centru par krēpu paraugu izpēti uz tuberkulozi. Martā tiks veikta tuberkulozes ārstēšanas iespēju HIV inficētajiem un injekciju narkotiku lietotājiem ekspresnovērtēšana, sāks strādāt atbalsta grupa dubultinficētajiem slimniekiem, bet no 17. marta sāksies testēšana uz dubultinfekcijām ieslodzījumu vietās.
Ārstēšanās pieejamības advokācijas paplašināti jautājumi tiks arī integrēti 12 mēnešu projektā „Garām mērķim”, ko finansē Internacionālā Koalīcija Ārstēšanas gatavībai un kam jāstartē 15. martā.
Papildus teiktajam jāatzīmē vienīgais noteiktais lēmums, ko pieņēma Koordinācijas komisija 17. februārī: sagatavot izmaiņas pašreizējos Ministru Kabineta Noteikumos par obligāto grūtnieču testēšanu uz HIV ar mērķi ieviest divreizēju testēšanu visā bērna gaidīšanas periodā, jo 2009. gadā ir konstatēti pirmie 2 gadījumi, kad obligātā testēšana tika veikta „loga periodā” un HIV infekcija sievietēm tika atklāta tikai dzemdību laikā.
 




      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA